Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LB-041 Sensor Head

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LB-041 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LB-041 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LB-041 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Pulse Duration | 35 µs |
| Measuring Range | ±5 mm ±0.20" |
| Resolution (at LO Mode With White Paper at Reference Distance) | 2 µm 0.08 Mil |
| Linearity (With White Paper) | 0.25% of F.S. *1 |
| Reference Distance | 40 mm 1.57" |
| Wavelength | 670 nm |
| Spot Diameter (With White Paper) | 1 x 2 mm 0.04" x 0.08" *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # LB-041
$2,012.63
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected