Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-G150 Sensor Head Spot Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-G150 Sensor Head Spot Type
Manufacturer: Keyence Part No: LK-G150 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-G150 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Output Details | 4.8 mW maximum |
| Sampling Frequency | 20/50/100/200/500/1,000 µs (Selectable from 6 levels) |
| Measuring Range | ±40 mm ±1.57" (Diffuse reflection), ±39 mm ±1.54" (Specular reflection) |
| Linearity | ±0.05% of F.S. (F.S.= ±40 mm ±1.57" ) *1 |
| Repeatability | 0.5 µm 0.000020" *2 |
| Reference Distance | 150 mm 5.91" (Diffuse reflection),147.5 mm 5.81" (Specular reflection) |
| Spot Diameter (at Reference Distance) | Approx. ø120 µm ø0.004724" |
| Laser Class | Class 3R (IEC 60825-1), Class IIIa (FDA CDRH Part 1040.10) |
| Wavelength | 655nm (Visible light), Class 3R laser product (JIS C6802) |
| Weight | Approx. 290 g (including the cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-G150
$1,556.53
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected