Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-G37 Sensor Head: High Accuracy, Wide beam

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-G37 Sensor Head: High Accuracy, Wide beam
Manufacturer: Keyence Part No: LK-G37 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-G37 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Output Details | 0.95 mW |
| Sampling Frequency | 20 / 50 / 100 / 200 / 500 / 1,000 µs (Selectable from 6 levels) |
| Measuring Range | Diffused reflection: ±5 mm ±0.2" , Specular reflection: ±4.5 mm ±0.18" *1 *2 |
| Linearity | ±0.05 % of F.S. (F.S.= ±5 mm ±0.2" ) *3 |
| Repeatability | 0.05 µm *4 |
| Reference Distance | Diffused reflection: 30 mm 1.18" , Specular reflection: 23.5 mm 0.93" |
| Spot Diameter (at Reference Distance) | Approx. 30 x 850 µm 0.0012" x 0.0335" |
| Laser Class | Class II (FDA CDRH 21CFR PART1040.10) |
| Wavelength | 655 nm (visible light) |
| Weight | Approx. 280 g (including the cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-G37
$3,666.40
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected