Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-G3001P Separate controller, PNP output

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-G3001P Separate controller, PNP output
Manufacturer: Keyence Part No: LK-G3001P Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-G3001P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | 500 mA or less with 1 head/600 mA or less with 2 heads |
| Analog Voltage Output | ±10 V x 2 outputs, output impedance: 100 Ω |
| Analog Current Output | 4 to 20 mA x 2 outputs, maximum load resistance: 350 Ω |
| Timing Input | For OUT1, voltage input |
| Minimum Display Unit | 0.01 µm |
| Display Range | ±9,999.99 mm to ±9,999.99 µm (Selectable from six levels) |
| Weight | Approx. 370 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Head Compatibility | All LK-G sensor heads are compatible |
| Number of Connectable Sensors | Maximum of 2 units |
| Refresh Rate | 10 times/sec |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-G3001P
$3,965.23
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected