Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence LS-7030M Sensor Head, with Monitor Function
Keyence LS-7030M Sensor Head, with Monitor Function
Manufacturer: Keyence Part No: LS-7030M Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-7030M |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Measurement Accuracy | ±2 µm ±0.00008" *2 |
| Repeatability | ±0.15 µm ±0.000006" *1 |
| Measurement Range | 0.3 to 30 mm 0.01" to 1.18" |
| Smallest Detectable Object | 0.3 mm 0.01" |
| Transmitter/receiver Distance | 160 ±40 mm 6.30" ±1.57" |
| Sampling Cycle | 2,400 samples/sec. *3 |
| CCD Scanning Range | Approx. 33 mm 1.30" |
| Light Source | GaN green LED |
| Monitor Camera | Provided |
| Weight | Transmitter: Approx. 420 g, Receiver: Approx. 570 g, Base: Approx. 430 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Classification | with monitor camera |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-7030M
$6,515.42
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
