Keyence LJ-G015K Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-G015K Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-G015K |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Output Details | 0.95 mW |
| Linearity Z-axis (Height) | ±0.1% of F.S. *3 |
| Reference Distance | 15 mm 0.59" |
| Reference Distance | 7.0 mm 0.28" |
| Laser Class | Class II Laser Product (FDA (CDRH) 21CFR PART1040.10), Class 2 Laser Product (IEC 60825-1) |
| Wavelength | 655nm (Visible light), Class 2 laser product (JIS C6802) |
| Weight | Approx. 260 g |
| Z-axis (Height) | ±2.3 mm ±0.09" |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Near | 6.5 mm 0.26" |
| Far | 7.5 mm 0.30" |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-G015K
$8,053.61
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
