Keyence IB-30 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: IB-30 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | IB-30 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Repeatability | 10 µm 0.39 Mil *3 |
| Installation Distance | 0 to 300 mm 11.81" |
| Measurement Range | 30 mm 1.18" |
| Sampling Cycle | 12,500 times/sec. (80 µs) |
| Minimum Detection Target | ø0.2 mm ø0.01" *2 |
| Temperature Characteristics | ±0.1 % of F.S./°C (±30 µm 1.18 Mil ) *4 |
| Laser Class | Class 1 Laser Product (IEC 60825-1, FDA (CDRH) Part 1040.10 *1 ) |
| Wavelength | 660 nm (Visible light semiconductor laser) |
| Ambient Light | Incandescent lamp: 10,000 lux, Solar light: 10,000 lux |
| Weight | Approx. 510 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F (No freezing) |
| Operating Indicators | Laser emission warning indicator: green LED |
- Brand: Keyence
Mfr # IB-30
$2,172.16
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
