Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD0-CS-Ex2.51P Current Signal Driver and Repeater

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD0-CS-Ex2.51P Current Signal Driver and Repeater
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD0-CS-Ex2.51P Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD0-CS-Ex2.51P |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Signal Conditioners and Isolators |
| Rated Voltage | 4 ... 35 V DC , loop powered |
| Signal Type | Analog input/analog output |
| Voltage | 4 ... 35 V DC |
| Current | 0 ... 40 mA |
| Accuracy | 1 % |
| Dimensions | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type B1 |
| Connection | terminals 12-, 11+ |
| Ambient Temperature | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD0-CS-Ex2.51P
$449.35
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected