Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD2-GUT-Ex1.D Temperature Signal Converter with Alarm Trip

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD2-GUT-Ex1.D Temperature Signal Converter with Alarm Trip
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD2-GUT-Ex1.D Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD2-GUT-Ex1.D |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Temperature Sensors |
| Rated Voltage | 20 ... 30 V DC |
| Rated Current | approx. 100 mA |
| Signal Type | Analog input |
| Programming Interface | programming socket |
| RTD | Pt100, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni1000 |
| Dimensions | 40 x 119 x 115 mm (1.6 x 4.7 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type C2 |
| Connection | terminals 23+, 24- or power feed module/Power Rail |
| Connection | terminals 1, 2, 3, 4, 6 | |
| Ambient Temperature | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD2-GUT-Ex1.D
$1,297.68
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected