Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD0-CS-Ex1.54 Signal Repeater Isolator

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD0-CS-Ex1.54 Signal Repeater Isolator
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD0-CS-Ex1.54 Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD0-CS-Ex1.54 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Signal Conditioners and Isolators |
| Rated Voltage | 0 ... 24 V DC , loop powered |
| Signal Type | Analog input |
| Voltage | 0 ... 24 V |
| Current | 0 ... 20 mA |
| Current Limit | max. 35 mA , limited by control sided current source |
| Dimensions | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type B1 |
| Connection | terminals 11+, 12- |
| Ambient Temperature | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD0-CS-Ex1.54
$598.51
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected