Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs FS-LB-I Signal Surge Protection Barrier

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs FS-LB-I Signal Surge Protection Barrier
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: FS-LB-I Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FS-LB-I |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Circuit Protection Surge Protection Barriers |
| Rated Voltage | ≤ 48 V |
| Rated Current | ≤ 250 mA |
| Number of Protected Signal Lines | 1 |
| Dimensions | AF22 x 77 mm (0.9 x 3 inch) |
| Housing Material | Stainless steel 1.4401 (AISI 316) | surface all over polished |
| Length | 0.3 m |
| Ambient Temperature | -30 ... 60 °C (-22 ... 140 °F) For usage in hazardous area observe the EC-type examination certificate. |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # FS-LB-I
$258.98
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected