Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD2-EB2 Fieldbus Power Feed Module

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD2-EB2 Fieldbus Power Feed Module
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD2-EB2 Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD2-EB2 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Networking Solutions Fieldbus and Ethernet Systems |
| Rated Voltage | 20 ... 30 V DC | The maximum rated operating voltage of the devices plugged onto the Power Rail must not be exceeded. |
| Output Current | max. 4 A |
| Output Voltage | Ui ≥ rated voltage Ur = Ui - 0.6 V |
| Fault Signal | relay output: NO contact |
| Contact Loading | 30 V AC/ 2 A / cos φ ≥ 0.7 |
| Dimensions | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type B2 |
| Connection | terminals 11+, 12- | terminals 8+, 9- |
| Connection | Power Rail |
| Ambient Temperature | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Energized / De-Energized Delay | approx. 20 ms / approx. 20 ms |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD2-EB2
$157.70
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected