Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KCD0-SD3-EX1.1045 Solenoid Valve Driver Module

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KCD0-SD3-EX1.1045 Solenoid Valve Driver Module
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KCD0-SD3-EX1.1045 Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KCD0-SD3-EX1.1045 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Pneumatics Hydraulics Valves and Control |
| Switching Frequency | max. 10 Hz |
| Rated Voltage | loop powered |
| Rated Voltage | 19 ... 30 V DC |
| Rated Current | 0-signal: typ. 1.6 mA at 1.5 V DC |
| Signal Type | Digital Output |
| Dimensions | 12.5 x 119 x 114 mm (0.5 x 4.7 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type A2 |
| Ambient Temperature | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KCD0-SD3-EX1.1045
$303.05
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected