Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD0-HMS-16 HART Multiplexer Secondary Module

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD0-HMS-16 HART Multiplexer Secondary Module
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD0-HMS-16 Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD0-HMS-16 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Sensor Interface and Junction Modules |
| Output Voltage | ≥ 400 mV ss (with the terminator resistance specified above) |
| Input Voltage Range | 0.08 ... 4 V ss |
| Dimensions | 20 x 93 x 115 mm (0.8 x 3.7 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type B1 |
| Connection | via 14-channel flat cable from the KFD2-HMM-16 primary module |
| Connection | 26-pin flat cable for analog connections | 14-pin flat cable for primary module/secondary module connection between KFD2-HMM-16 and KFD0-HMS-16 |
| Ambient Temperature | -20 ... 65 °C (-4 ... 149 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD0-HMS-16
$667.85
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected