Home » Automation and Controls » Sensors » Positioning Sensors » Pepperl+Fuchs INX360D-F99-I2E2-V15 Tilt and Inclination Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs INX360D-F99-I2E2-V15 Tilt and Inclination Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: INX360D-F99-I2E2-V15 Category: Positioning Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | INX360D-F99-I2E2-V15 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Output Type | 2 switch outputs PNP, NO , reverse polarity protected , short-circuit protected |
| Output Type | 1 current output 4 ... 20 mA |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Absolute Accuracy | ≤ ± 0.5 ° |
| Repeat Accuracy | ≤ ± 0.1 ° |
| Resolution | ≤ 0.1 ° |
| Measuring Range | 0 ... 360 ° |
| Response Delay | ≤ 20 ms |
| Connection Type | 5-pin, M12 x 1 connector |
| Ambient Temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # INX360D-F99-I2E2-V15
$264.28
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected