
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IL-2000 Sensor head
Manufacturer: Keyence Part No: IL-2000 Category: Positioning Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IL-2000 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Output Details | 560 µW |
| Linearity | ±0.16% of F.S. (1000 to 3500 mm 39.37" to 137.80" ) *3 *4 |
| Repeatability | 100 µm *5 |
| Reference Distance | 2000 mm 78.74" |
| Measurement Range | 1000 to 3500 mm 39.37" to 137.80" |
| Spot Diameter (at Standard Distance) | Approx. 1400 × 7000 µm |
| Sampling Rate | 0.33/1/2/5 ms (4 levels available) |
| Temperature Characteristics | 0.016% of F.S./°C *6 |
| Laser Class | Class 2 (FDA (CDRH) Part1040.10) *2 Class 2 (IEC 60825-1) |
| Weight | Approx. 350 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No condensation or freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # IL-2000
$3,715.22
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected