Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence PS-58 Transmissive Sensor Head, General-purpose Type, Cylindrical

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PS-58 Transmissive Sensor Head, General-purpose Type, Cylindrical
Manufacturer: Keyence Part No: PS-58 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PS-58 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Light Source | Infrared LED |
| Weight | Approx. 30 g (including 2-m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +60 °C 14 to 140 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH |
| FINE | 700 mm 27.56" |
| FINE | 0.5 dia. *2 |
- Brand: Keyence
Mfr # PS-58
$112.12
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected