
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EX-022 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: EX-022 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EX-022 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Output Voltage | 0 to 5 V (Output impedance: 100 Ω) *1 |
| Output Current | 4 to 20 mA (Applicable load: 0 to 350 Ω) *3 |
| Current Consumption | 220 mA max. |
| Disconnection Alarm Output (N.C.) | NPN: 100 mA max. (40 V), Residual voltage: 1 V max. *4 |
| Measuring Range | 0 to 10 mm 0.39" |
| Resolution | 0.03 % of F.S. (RESPONSE = 3, 4) *2 |
| Linearity | ±0.3 % of F.S. (RESPONSE = 2, 3, 4) *3 |
| Weight | Approx. 80 g |
| Ambient Temperature | -20 to +105 °C -4 to 221 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # EX-022
$395.50
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected