Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence EX-V10P Amplifier Unit PNP

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EX-V10P Amplifier Unit PNP
Manufacturer: Keyence Part No: EX-V10P Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EX-V10P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10%, Ripple (P-P): 10% max. |
| Output Voltage | ±5V |
| Current Consumption | 240 mA max. |
| Measuring Range | 0 to 10 mm 0" to 0.394" |
| Response Time | 0.075 ms (at maximum speed) |
| Resolution (Number of Averaging Measurements | 64): 2 µm |
| Linearity | ±0.3% of F.S. |
| Display Range | -19,999 to +19,999 |
| Sampling Rate | 40,000 samplings max./sec. *2 |
| Weight | Approx. 235 g |
| Ambient Temperature | 0 to 50°C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # EX-V10P
$3,018.50
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected