Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence NE-Q05 EtherNet/IP-compatible Ethernet switch

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence NE-Q05 EtherNet/IP-compatible Ethernet switch
Manufacturer: Keyence Part No: NE-Q05 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NE-Q05 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Control and Signal Devices |
| Supply Voltage | 24 VDC ± 10% |
| Current Consumption | 180 mA |
| Weight | Approx 180g |
| Operating Ambient Temperature | 0 to +50°C 32 to 122°F *1 (no freezing) |
| Operating Ambient Humidity | 10 to 95%RH (no condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # NE-Q05
$312.01
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected