Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence EH-416 Sensor Head, Unshielded Type, f14.5

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EH-416 Sensor Head, Unshielded Type, f14.5
Manufacturer: Keyence Part No: EH-416 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EH-416 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Repeatability | 0.012 mm 0.0005 " |
| Detectable Object | Ferrous metals (see Characteristics for nonferrous metals) |
| Stable Detecting Range | 0 to 6 mm 0.24" |
| Maximum Detecting Distance | 13 mm 0.51" |
| Hysteresis | 0.05 mm 0.002" |
| Temperature Characteristics | ±10% max. of detecting distance at 23°C 73.4°F , within -10 to +60°C 14 to 140°F |
| Weight | Approx. 72 g (including nuts and 3-m 9.8' cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +60 °C 14 to 140 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Standard Target (Iron, T=1 mm 0.04" ) | 20 x 20 mm 0.79" x 0.79" |
- Brand: Keyence
Mfr # EH-416
$234.82
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected