| Product Code | AH-305 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 110/120/220/240 VAC ±10 %, 50/60 Hz |
| Output Voltage | 0 to 1V |
| Power Consumption | 5VA |
| Measuring Range | 0 to 1 mm 0.04″ |
| Response | 3.3 kHz (-3 dB) |
| Resolution | 0.1% of F.S. |
| Linearity | ±1% of F.S. |
| Operating Ambient Temperature | -10 to +60°C 14 to 140°F , No freezing |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
- Brand: Keyence
Keyence AH-305 Sensor Head
Mfr # AH-305
$105.67
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence AH-305 Sensor Head” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.