Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence EZ-8M Main Unit, Shielded Type, M8, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EZ-8M Main Unit, Shielded Type, M8, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: EZ-8M Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EZ-8M |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Response Frequency | 800 Hz |
| Current Consumption | 13 mA or less |
| Control Output | NPN open collector 100 mA max. (40 V max.), Residual voltage: 1 V max. |
| Detecting Distance | 1.5 mm 0.06" ±10% |
| Detectable Object | Ferrous metals (see Characteristics for nonferrous metals) |
| Hysteresis | 10% max. of detecting distance |
| Temperature Characteristics | ±10% max. of detecting distance at +23°C 73.4°F , within -25 to +70°C -13 to 158°F |
| Weight | Approx. 50 g |
| Ambient Temperature | -25 to +80 °C -13 to 176 °F (No freezing) |
| Operation Mode | N.O./N.C. |
| Standard Target (Iron, T=1mm 0.04" ) | 10 x 10 mm 0.39" x 0.39" |
- Brand: Keyence
Mfr # EZ-8M
$126.78
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected