Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence EM-005A Main Unit, Shielded Type, M5, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EM-005A Main Unit, Shielded Type, M5, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: EM-005A Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EM-005A |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 10.8 to 30 VDC, Ripple (P-P) 10 % or less *2 |
| Response Frequency | 1.2 kHz |
| Current Consumption | 12 mA or less |
| Control Output | NPN: 200 mA (40 V) max., Residual voltage: 1 V max. |
| Detecting Distance | 1.0 mm 0.04" ±15% |
| Detectable Object | Ferrous metals (see Characteristics for non-ferrous metals) |
| Hysteresis | 10% max. of detecting distance |
| Temperature Characteristics | ±10% max. of detecting distance at +23°C 73.4°F , within -10 to +70°C 14 to 158°F |
| Weight | Approx. 40 g (including nuts and 2-m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | -25 to +80 °C -13 to 176 °F (No freezing) |
| Operation Mode | N.O. |
| Standard Target (Iron, T=1 mm 0.04" ) | 5 x 5 mm 0.20" |
- Brand: Keyence
Mfr # EM-005A
$216.32
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected