Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence PS-45 Reflective Sensor Head, General-purpose Type, Long-distance

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PS-45 Reflective Sensor Head, General-purpose Type, Long-distance
Manufacturer: Keyence Part No: PS-45 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PS-45 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Light Source | Infrared LED |
| Weight | Approx. 30 g (including 2-m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +60 °C 14 to 140 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP64 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH |
| TURBO | 400 mm *2 |
| FINE | 200 mm 7.87" |
- Brand: Keyence
Mfr # PS-45
$120.23
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected