Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence PS2-61P Amplifier Unit, DC Type, PNP

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PS2-61P Amplifier Unit, DC Type, PNP
Manufacturer: Keyence Part No: PS2-61P Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PS2-61P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current / Power Consumption | 45 mA max. |
| Control Output | 100 mA (40 V) max. Residual voltage: 1 V max. |
| Output Details | PNP |
| Stability Output | 50 mA (40 V) max. Residual voltage: 1 V max. |
| Response Time | 0.5 ms (1 ms at an alternate frequency) |
| Sensitivity Adjustment | 3-turn trimmer |
| Weight | Approx. 65 g (including 2 m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Operation Mode | LIGHT-ON/DARK-ON (switch-selectable) |
- Brand: Keyence
Mfr # PS2-61P
$134.73
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected