Home » Automation and Controls » Sensors » Other Sensors » Pepperl+Fuchs LS682-DA-EN/F1 Optical Data Communication Coupler

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs LS682-DA-EN/F1 Optical Data Communication Coupler
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: LS682-DA-EN/F1 Category: Other Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LS682-DA-EN/F1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Networking Solutions Fieldbus and Ethernet Systems |
| Operating Voltage | 18 ... 30 V DC |
| Effective Detection Range | 0 ... 150 m |
| Threshold Detection Range | 180 m |
| Light Source | laser diode |
| Laser Class | 1M |
| Light Type | modulated infrared light |
| Wavelength | 785 nm |
| Beam Divergence | 15 mrad |
| Pulse Length | 8 ns |
| Ambient Temperature | -10 ... 50 °C (14 ... 122 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # LS682-DA-EN/F1
$2,498.45
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected