Home » Automation and Controls » Sensors » Other Sensors » Pepperl+Fuchs WCS2B-LS246 RFID/Barcode Read Head

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs WCS2B-LS246 RFID/Barcode Read Head
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: WCS2B-LS246 Category: Other Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | WCS2B-LS246 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | RF and Wireless RFID Readers and Antennas |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Power Consumption | 2 VA |
| Resolution | ± 0.42 mm (1,200 positions/m) |
| Passage Speed | ≤ 12.5 m/s |
| Measuring Length | max. 327 m |
| Connection Type | 5-pin, M12 x 1 connector |
| Operating Temperature | 0 ... 60 °C (32 ... 140 °F) |
| Free Tolerances to Code Rail | horizontal: 10 mm ( ± 5 mm ) | vertical: 10 mm ( ± 5 mm ) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # WCS2B-LS246
$2,299.55
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected