Home » Automation and Controls » Sensors » Other Sensors » Pepperl+Fuchs PCV100-F200-SSI-V19-6011 Optical Linear Position Reading Head

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs PCV100-F200-SSI-V19-6011 Optical Linear Position Reading Head
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: PCV100-F200-SSI-V19-6011 Category: Other Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PCV100-F200-SSI-V19-6011 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Linear Position Measuring |
| Output Type | 1 to 2 switch outputs , PNP , programmable , short-circuit protected |
| Operating Voltage | 15 ... 30 V DC , PELV |
| X Resolution (Protocol) | 1 mm |
| Y Resolution (Protocol) | 1 mm |
| Power Consumption | 3 W |
| SSI Coding | digital |
| Resolution | ± 0.1 mm |
| Digital Resolution | 32 Bit |
| Passage Speed | ≤ 6 m/s |
| Connection Type | 8-pin, M12 x 1 connector |
| Operating Temperature | 0 ... 60 °C (32 ... 140 °F) , -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) (noncondensing |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # PCV100-F200-SSI-V19-6011
$2,446.91
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected