Home » Automation and Controls » Sensors » Other Sensors » Pepperl+Fuchs UDC-18GM50-255-3E1 Double Sheet Detection Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs UDC-18GM50-255-3E1 Double Sheet Detection Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: UDC-18GM50-255-3E1 Category: Other Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | UDC-18GM50-255-3E1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Output Type | 3 switch outputs NPN, NC |
| Operating Voltage | 18 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| Transducer Frequency | 255 kHz |
| Sensing Range | 20 ... 60 mm , optimal distance: 45 mm |
| Connection Type | cable PVC , 2 m |
| Ambient Temperature | 0 ... 60 °C (32 ... 140 °F) |
| Time Delay Before Availability | < 500 ms |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # UDC-18GM50-255-3E1
$1,329.91
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected