Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KCD2-SOT-EX1.LB Namur Switch Amplifier Isolator

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KCD2-SOT-EX1.LB Namur Switch Amplifier Isolator
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KCD2-SOT-EX1.LB Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KCD2-SOT-EX1.LB |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Signal Conditioners and Isolators |
| Switching Frequency | ≤ 5 kHz |
| Switching Point / Switching Hysteresis | 1.2 ... 2.1 mA / approx. 0.2 mA |
| Rated Voltage | 19 ... 30 V DC |
| Rated Voltage | 30 V DC |
| Rated Current | 20 ... 15 mA |
| Rated Current | 50 mA |
| Signal Type | Digital Input |
| Response Time | ≤ 200 µs |
| Dimensions | 12.5 x 119 x 114 mm (0.5 x 4.7 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type A2 |
| Ambient Temperature | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) | extended ambient temperature range up to 70 °C (158 °F) , refer to manual and derating characteristics in the datasheet for necessary mounting conditions |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KCD2-SOT-EX1.LB
$600.31
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected