Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD0-RSH-1 Industrial Relay Output Module

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD0-RSH-1 Industrial Relay Output Module
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD0-RSH-1 Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD0-RSH-1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Relays Power Relays |
| Switching Frequency | < 10 Hz |
| Rated Voltage | 0-signal: 0 ... 5 V DC , loop powered | 1-signal: 16 ... 30 V DC , loop powered |
| Rated Current | approx. 50 mA |
| Power Consumption | < 1.5 W |
| Signal Type | Digital Output |
| Dimensions | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type B2 |
| Connection | terminals 7, 8 |
| Ambient Temperature | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Pulse / Pause Ratio | min. 20 ms / min. 20 ms |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD0-RSH-1
$287.71
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected