Home » Automation and Controls » Sensors » Other Sensors » Pepperl+Fuchs PXV100-F200-B17-V1D Optical Linear Position Reading Head

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs PXV100-F200-B17-V1D Optical Linear Position Reading Head
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: PXV100-F200-B17-V1D Category: Other Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PXV100-F200-B17-V1D |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Linear Position Measuring |
| Output Type | 1 to 3 switch outputs , programmable , short-circuit protected |
| Operating Voltage | 15 ... 30 V DC , PELV |
| Power Consumption | 6 W |
| Accuracy | ± 0.2 mm |
| Digital Resolution | 32 Bit |
| Passage Speed | ≤ 8 m/s |
| Measuring Length | max. 10000 m |
| Scan Rate | 40 s-1 |
| Light Type | Integrated LED lightning (red) |
| Connection Type | 8-pin, M12x1 connector, standard (supply+IO) | 4-pin, M12x1 socket, D-coded (LAN) | 4-pin, M12x1 socket, D-coded (LAN) |
| Operating Temperature | 0 ... 60 °C (32 ... 140 °F) , -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) (noncondensing |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # PXV100-F200-B17-V1D
$1,932.94
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected