Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-H025 Sensor Head, Wide Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-H025 Sensor Head, Wide Type
Manufacturer: Keyence Part No: LK-H025 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-H025 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Output Details | 4.8mW |
| Measuring Range | ±3 mm ±0.12" *1 |
| Linearity | ±0.02%of F.S. (F.S.= 6 mm 0.24" ) *2 |
| Repeatability | 0.02 µm (0.01 µm) *3 |
| Reference Distance | 20mm 0.787" |
| Spot Diameter (at Standard Distance) | 25 µm x 1,400 µm |
| Sampling Cycle | 2.55/5/10/20/50/100/200/500/1000 µs (9 steps selectable) |
| Laser Class | IEC 60825-1: Class 3R FDA(CDRH)21CFR Part 1040.10: Class IIIa |
| Wavelength | 655nm |
| Weight | Approx. 230 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-H025
$1,128.60
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected