
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence SK-H050 Main unit
Manufacturer: Keyence Part No: SK-H050 Category: Ultrasonic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | SK-H050 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Electrostatic Sensors |
| Measured Voltage Display Resolution | ±10 V *4 *5 |
| Measuring Range | 0 to +40℃ 32°F to 104°F |
| Measuring Range | 10 to 85% RH |
| Display Resolution | 0 to 999 V : 1 V, 1.00 to 9.99 kV : 0.01 kV. 10.0 kV and higher : 0.1 kV |
| Display Resolution | 0.1°C 32.2°F |
| Display Resolution | 1% RH |
| Static Elimination Time Display Resolution | 0.1 s *4 |
| Measuring Accuracy | ±1°C 30.2 to 33.8°F *3 |
| Measuring Accuracy | ±5% RH *3 |
| Weight | SK-H050: Approx. 240 g, SK-H055: Approx. 220 g |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F (No freezing or condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # SK-H050
$1,380.58
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected