Home » Automation and Controls » Sensors » Ultrasonic Sensors » Keyence SK-1050 Amplifier unit Expansion unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence SK-1050 Amplifier unit Expansion unit
Manufacturer: Keyence Part No: SK-1050 Category: Ultrasonic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | SK-1050 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Electrostatic Sensors |
| Power Supply Voltage | Supplied from main unit *3 |
| Power Consumption | 1170 mW or less (39 mA or less at 30 V) (excluding load current of each output) *4 |
| Zero-shift Input | Non-voltage input *1 |
| Judgment Output | Open collector output (NPN/PNP switching, N.O./N.C. switching) *2 |
| Alarm Output | Open collector output (NPN/PNP switching, N.C.) *2 |
| Display Resolution | 0.001 kV |
| Display Range | ±99.999 kV to 99 kV (4-level selection available) |
| Weight | Approx. 140 g 4.94 oz (including accessories) |
| Material | Body case and front cover: PC, Key top: POM, Cable: PVC |
| Ambient Temperature | 0 to 50°C 32 to 122°F (No freezing or condensation) |
| Relative Humidity | 10 to 85% RH (no condensation) |
| Main Unit/expansion Unit | Expansion unit |
- Brand: Keyence
Mfr # SK-1050
$1,085.80
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected