Home » Automation and Controls » Sensors » Ultrasonic Sensors » Keyence SK-1000 Amplifier unit Main Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence SK-1000 Amplifier unit Main Unit
Manufacturer: Keyence Part No: SK-1000 Category: Ultrasonic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | SK-1000 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Electrostatic Sensors |
| Power Supply Voltage | 10 to 30 VDC (including ripple (P-P) 10% or less) *4 |
| Power Consumption | 1650 mW or less (55 mA or less at 30 V) (excluding load current of each output) *5 |
| Analog Voltage Output | ±5 V, 1 to 5 V, 0 to 5 V, Output impedance: 100 Ω *1 |
| Analog Current Output | 4 to 20 mA, Max. load resistance: 350 Ω *1 |
| Zero-shift Input | Non-voltage input *2 |
| Judgment Output | Open collector output (NPN/PNP switching, N.O./N.C. switching) *3 |
| Alarm Output | Open collector output (NPN/PNP switching, N.C.) *3 |
| Display Resolution | 0.001 kV |
| Display Range | ±99.999 kV to 99 kV (4-level selection available) |
| Weight | Approx. 150 g 5.30 oz (including accessories) |
| Ambient Temperature | 0 to 50°C 32 to 122°F (No freezing or condensation) |
| Main Unit/expansion Unit | Main unit |
- Brand: Keyence
Mfr # SK-1000
$498.46
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected