Keyence PJ-V90 Controller
Manufacturer: Keyence Part No: PJ-V90 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | PJ-V90 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Area Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 5 % or less |
| Power Consumption | 20 W maximum (including the sensor head) |
| Current Consumption | PJ-V90 + V20: 350 mA, PJ-V91 + V20: 110 mA, PJ-V21: 25 mA, PJ-V22: 15 mA PJ-V90 + V40: 340 mA, PJ-V91 + V40: 110 mA, PJ-V41: 21 mA, PJ-V42: 19 mA |
| Input Method | Non-voltage or voltage input *1 . |
| Weight | Approx. 520 g |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Combination Sensor Head | PJ-V20, PJ-V21, PJ-V22, PJ-V40, PJ-V41, PJ-V42 |
| Safety Category | Category 4 according to EN954-1 ESPE (type 4 AOPD according to IEC 61496) |
| Life-span | Mechanical life : 10,000,000 times or more, electrical life : 100,000 times or more (When you are using an inductive load, we recommend that you use a surge protector.) |
- Brand: Keyence
Mfr # PJ-V90
$1,741.99
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
