
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LX2-V10W Amplifier Unit
Manufacturer: Keyence Part No: LX2-V10W Category: Area Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LX2-V10W |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Output Voltage | 0 to 5 V |
| Current Consumption | 190 mA or less |
| Control Output | NPN open collector: 100 mA max. (40 V max.) |
| Response Time | 0.16 ms *1 |
| Display Range | -19,999 to +19,999 |
| Sampling Rate | 12,500 /sec |
| Temperature Characteristics | 0.1 % of F.S./ °C *2 |
| Laser Remote | NPN open collector or non-voltage contact signal |
| Weight | Approx. 220 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # LX2-V10W
$1,553.65
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected