
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LX2-110W Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LX2-110W Category: Area Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LX2-110W |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Repeatability | 5 µm *1 (0 to 300 mm) *2 |
| Display Range | 0 to 300 mm 0" to 11.81" , 300 to 2,000 mm 11.81" to 78.74" |
| Minimum Detectable Object | Opaque object with a 8 µm dia. (0 to 300 mm), Opaque object with a 8 to 50 µm dia. (300 to 2,000 mm) |
| Ambient Light | Incandescent lamp: 5,000 lux, Fluorescent lamp: 10,000 lux |
| Weight | Transmitter: Approx. 55 g, Receiver: Approx. 60 g (including 2-m 6.6' cable) |
| Material | PBT |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F (No condensation) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # LX2-110W
$444.60
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected