Home » Automation and Controls » Sensors » Area Sensors » Keyence EG-547U Amplifier Unit EG-547U (EG-547)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EG-547U Amplifier Unit EG-547U (EG-547)
Manufacturer: Keyence Part No: EG-547U Category: Area Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EG-547U |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 110/120/220/240 VAC ±10 %, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 5 VA max. |
| Control Output 1 (NPN) | 100 mA max. (40 V max.) Residual voltage: 1 V max. |
| Control Output 2 | DPST (N.O.), 250 VAC, 0.5 A max. (resistive load) |
| Sensitivity Adjustment | 10-turn potentiometer dial |
| Temperature Characteristics | 0.08%/°C *2 |
| Weight | Approx. 390 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Operation Mode | External synchronization, analog voltage switch-selectable |
| External Synchronization | Equipment (both without contacts and with contacts) |
- Brand: Keyence
Mfr # EG-547U
$380.27
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected