Keyence LS-5501 Controller
Manufacturer: Keyence Part No: LS-5501 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-5501 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 85 to 264 VAC, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 85 VA or less |
| Tolerance Check Output Display | 7-level LCD indicator |
| Program Selection Input | Non-voltage input (contact/solid state) |
| Analog Voltage Output | ±10 V Output impedance: 100 Ω |
| 7-Level Comparator Output | 100 mA max. (40 V max.) |
| Timing Input, Reset Input, Auto-zero Input | Non-voltage input (contact/solid state) |
| Display Range | -99.99995 to 999.99995 mm -0.99999" to 9.99999" |
| Laser Emission Indicator | LCD (Green LED at scanning head) |
| RS-232C | Measurement data output and control output |
| Weight | Approx. 3.7 kg |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-5501
$5,789.68
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
