
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IL-600 Sensor head
Manufacturer: Keyence Part No: IL-600 Category: Positioning Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IL-600 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Output Details | 560 µW |
| Linearity | ±0.25% of F.S. (200 to 600 mm 7.84" to 23.62" ) *2 *3 ±0.5% of F.S. (200 to 1000 mm 7.84" to 39.37" ) *2 *3 |
| Repeatability | 50 µm *4 |
| Reference Distance | 600 mm 23.62" |
| Measurement Range | 200 to 1000 mm 7.87" to 39.37" |
| Spot Diameter (at Standard Distance) | Approx. ø1.6 mm ø0.06" |
| Sampling Rate | 0.33/1/2/5 ms (4 levels available) |
| Temperature Characteristics | 0.08% of F.S./°C *5 |
| Laser Class | Class 2 (FDA (CDRH) Part1040.10) *1 Class 2 (IEC 60825-1) |
| Weight | Approx. 135 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No condensation or freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # IL-600
$2,205.53
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected