Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1125736 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1125736 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1125736 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1125736 |
| Alternative Part Number | WTB4FP-21311120ZZZ |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Minimum Sensing Range | 4 mm |
| Maximum Sensing Range | 220 mm |
| Recommended Sensing Range for Best Performance | 40 mm ... 140 mm |
| Response Time | ≤ 0.1 s |
- Brand: Sick
Mfr # 1125736
$307.59
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
