Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1064675 Through-Beam Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Sick 1064675 Through-Beam Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1064675 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | 1064675 |
| Alternative Part Number | GSE6-N1221 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Through-beam photoelectric sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 14.5 m |
| Sensing Range | 0 m ... 10.6 m |
| Response Time | < 500 µs |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
- Brand: Sick
Mfr # 1064675
$142.35
Availability: In Stock|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected