| Product Code | 6035982 |
| Alternative Part Number | OD5-500W200 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage U B | DC 12 V … 24 V |
| Maximum Output Current I A | ≤ 100 mA |
| Measuring Range | 300 mm … 700 mm |
| Response Time | ≥ 0.1 ms 3) |
| Light Source | Laser, red |
| Laser Class | 2 |
| Enclosure Rating | IP67 |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6035982 Laser Distance Measurement Sensor
Sick 6035982 Laser Distance Measurement Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6035982 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6035982 Laser Distance Measurement Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6035982
$3,784.02
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.