| Product Code | 400324 |
| Alternative Part Number | PIT esc4 |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Emergency Stop Switches |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Contact Material | AgNi |
| Maximum AC15 Safety Contact Current | 3 A |
| AC15 Safety Contact Voltage | 250 V |
| Self-Monitored | no |
| Height Dimension | 44 mm |
| Width Dimension | 35 mm |
| Depth Dimension | 40 mm |
| Ambient Temperature | -30 – 85 °C |
| Approval | CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) T√úV |
Pilz 400324 Emergency Stop Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 400324 Category: Control and Signal Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 400324 Emergency Stop Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 400324
$27.75
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.