| Product Code | 400112 |
| Alternative Part Number | PIT es2.13 operator illuminated black |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Emergency Stop Switches |
| Supply Voltage (V) | 12 – 30 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC/DC |
| DC Power Consumption | 0.7 W |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Height Dimension | 41.5 mm |
| Diameter | 55 mm |
| Ambient Temperature | -30 – 70 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 |
| Approval | CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) T√úV |
Pilz 400112 Emergency Stop Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 400112 Category: Control and Signal Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 400112 Emergency Stop Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 400112
$91.52
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.