| Product Code | 620020 |
| Alternative Part Number | PIT si 1.2 muting lamp self monitoring Safety Switch |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Automation and Controls Human Machine Interface (HMI) |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| DC Power Consumption | 7 W |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Self-Monitored | yes |
| Height Dimension | 138.5 mm |
| Ambient Temperature | 0 – 50 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 |
| Approval | CE UKCA cULus Listed T√úV |
Home » Automation and Controls » Control and Signal Devices » Pilz 620020 PIT si 1.2 muting lamp self monitoring Safety Switch
Pilz 620020 PIT si 1.2 muting lamp self monitoring Safety Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 620020 Category: Control and Signal Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 620020 PIT si 1.2 muting lamp self monitoring Safety Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 620020
$221.95
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.