| Product Code | 400311 |
| Alternative Part Number | PIT esc3c |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Emergency Stop Switches |
| Connection Terminal | Spring-loaded terminal |
| E-STOP Contact Material | AgNi |
| E-STOP Switching Capacity Standard | EN 60947-5-1 |
| Contact Material | AgNi |
| Self-Monitored | no |
| Height Dimension | 30 mm |
| Width Dimension | 44 mm |
| Depth Dimension | 10 mm |
| Ambient Temperature | -25 – 55 °C |
| Approval | CE UKCA cCSAus T√úV EAC (Eurasian) |
Pilz 400311 Emergency Stop Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 400311 Category: Control and Signal Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 400311 Emergency Stop Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 400311
$9.25
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.